RE/MAX

Jan Frank

„Co zaseješ, to sklidíš. A platí to i pro práci makléře”

Ještě během studií byl prodavačem a zároveň vedoucím v rodinné firmě. Před deseti lety se ale Jan Frank rozhodl pro radikální změnu, dílem i kvůli složité rodinné situaci. Stal se makléřem, dnes patří v RE/MAX k nejlepším a pod touto značkou plánuje i svoji budoucnost.

Proč právě práce makléře a ne cokoli jiného?

Hledal jsem povolání, které bude atraktivní po finanční stránce, ale zároveň bude přínosné lidem okolo. Chtěl jsem lidem pomáhat a být hrdý na to, co dělám. Tehdy mě zaujal inzerát, ve kterém RE/MAX hledal nové makléře – silná společnost s dlouholetou tradicí, skvělou reputací a důrazem na obchodní etiku. Přesně to jsem hledal.

Snad právě důraz na poctivý přístup k zákazníkům, etické a profesionální chování mě zaujal nejvíc a odlišoval se od všech inzerátů podobného typu, které nabízely rychlý zisk v krátké době.

Pamatujete si na svůj pohovor?

Byl jsem nervózní. I proto, že jsem si o společnosti zjistil víc a můj zájem rostl. Vstupní pohovor byl jednokolový, věcný a krátký. Byl jsem tehdy ještě mladý hejsek, ale pánové, kteří pohovor vedli, ve mně zřejmě skrytý talent vycítili a přijali mě. A hned vzápětí jsem se zapojil do vzdělávacího programu a zjistil, co všechno musím znát, abych byl opravdu profíkem v oboru. A mimochodem, jeden z pánů z pohovoru (Jan Štohanzl) je dnes mým společníkem.

Co první týdny a měsíce? Spousta makléřů to právě hned na začátku vzdá…

První týdny jsem si připadal jakou houba. Ocitl jsem se v kanceláři s týmem zkušených a věčně telefonujících makléřů, kteří mluvili pro mě novým a neznámým jazykem. A já jsem nasával všechny informace a vědomosti, poslouchal rozhovory, učil se argumenty a radil se o postupech. Všimněte si, že pokud sledujete jedince či skupinu vykonávat činnost na profesionální úrovni, navenek to vypadá většinou naprosto přirozeně a jednoduše. Vzhledem k tomu, že jsme se vyvinuli z opic, není pro nás snad nic přirozenějšího, než jejich chování napodobovat?

Výsledky se v mém případě dostavily poměrně brzy. Do týdne jsem prodal svůj první byt, pak další a další. Vlastně mě ani na chvilku nenapadlo, že to mělo být jinak. Neměl jsem žádnou finanční rezervu a moje kalkulace byla jednoduchá: Budu-li pracovat, výsledky přijdou. Když pracovat nebudu, nebude na jídlo. Toto pravidlo mi pomohlo rozpohybovat systém, který začal generovat pravidelný příjem.

Jak jste se se srovnával s přívalem nových informací?

Na začátku jsem byl přehlcený. Jen s obtížemi jsem přepínal mezi jednotlivými případy. Až po několika měsících jsem byl schopný myslet a dělat několik věcí najednou, aniž bych se musel stát ženou. Moje pracovní dny byly najednou různorodé a dynamické, vše fungovalo přirozeně a automaticky. Na každou schůzku jsem se snažil být maximálně připravený a myslím, že pravidlo ”být připraven” pro náš obor platí za všech okolností.

Jak vypadá dnes, po deseti letech, váš běžný pracovní den?

Asi stejně jako u každého jiného podnikatele, který pečuje o svůj obchod a chce, aby rostl. Každý den je jiný a svým způsobem originální. Setkávání s novými lidmi na různých místech, na jiných nemovitostech… Kombinace toho všeho vytváří různorodé situace, při kterých se rozhodně nenudím.

Co je pro vás ve vaší práci tou největší motivací?

Předně: Každý, kdo přemýšlí o práci makléře, by si měl nejdřív odpovědět na otázku ”Proč?” Co je pro něj tím největším hnacím motorem, který ho žene dál. Každý z nás má nějakou motivaci. Makléřina je rozmanitý obor a každý si v něm najde to svoje. Z dlouhodobého hlediska by pro makléře jeho práce měla být hlavně koníčkem.

Upřímně, pro mě je už dnes největší hnací silou vědomí, že se na mě obrací lidé s důvěrou, na základě pozitivních referencí. Váží si mých rad a doporučení. Tyto indicie mi naznačují, že svojí práci dělám dobře.

Zakládám si nejen na profesionálním, ale především na poctivém, upřímném a slušném přístupu ke klientům a k lidem všeobecně. Jak říká moudré přísloví: Co zaseješ, to také sklidíš.

Jaké jsou vaše plány do budoucna?

Když jsem začínal, měl RE/MAX v Česku jen velmi malé zastoupení, ale o to větší vize do budoucna. A moje vlastní vize se vyvíjely společně s celou sítí RE/MAX. Vzhledem k tomu, že jsem loajální povahy, plánuji být u toho i za dalších deset, dvacet let. Se svými přáteli, kolegy a prací, kterou mám rád.