RE/MAX

Jaroslav Noska

„Nikdy si odmítnutí neberte osobně!”

Jaroslav Noska začal podnikat hned po revoluci. Vyzkoušel spoustu oborů, založil i vlastní realitní kancelář. Nakonec se ale rozhodl vstoupit do sítě RE/MAX. A z majitele se stal „řadový” makléř. Svého rozhodnutí ale nelituje. Naopak – považuje ho za jedno z nejlepších v životě.

Vezmeme to pěkně popořádku: Jak se z majitele lokální realitní kanceláře stane makléř v RE/MAX?

Po revoluci jsem podnikal – v restauratérství, ale i v dalších oborech. Nicméně zhruba v roce 2004 jsme se s kolegyní rozhodli, že založíme realitku. O osm let později jsem se ale rozhodl pro změnu, domluvil jsem se s majitelem kanceláře RE/MAX v Chomutově a přešel jsem pod jeho křídla jako makléř.

Nechyběla vám volná ruka v rozhodování, když jste najednou musel fungovat v rámci jiných pravidel?

Bylo to přesně naopak a tohle rozhodnutí bylo to nejlepší, co jsem mohl udělat. Nemusel jsem se starat o chod kanceláře a byl jsem „jen” realitním makléřem. Absolvoval jsem i školící systém pro nové makléře a říkám: Škoda, že něco takového nebylo už dřív. Hodně by mi to pomohlo v začátcích.

Měl jste jako podnikatel spoustu zkušeností. Start nové kariéry pro vás musel být jednoduchý…

Nebyl. Naopak byl vážně těžký. Měl jsem obavy, jestli mám dostatek informací, jestli se mnou budou chtít klienti mluvit, jestli přesvědčím majitele, aby mi svěřil nemovitost k prodeji… Tyhle pochyby ale provází každého nového makléře.

A zmizí?

Samozřejmě. S každým dnem, telefonátem, jednáním a hlavně školením se moje sebedůvěra zvyšovala. Každému novému makléři radím, aby se zapojil do školení. Začátek je náročný, ale když vydrží, výsledky přijdou.

Pro práci realitního makléře je potřeba hlavně vytrvalost a pravidelnost v každodenní rutině: obvolávání, budování databáze, práce v terénu, řešení lokálního marketingu a podobně.

Jak vypadá váš běžný den? Liší se od pracovního dne běžného podnikatele?

Každý makléř má svůj způsob práce. Já se snažím chodit do kanceláře na sedmou hodinu. Nejdříve projdu e-maily, vypíšu si zájemce o prohlídky a upřesním si program dne. Pak proběhne krátká porada s asistentkami, volání zájemcům o prohlídky i potenciálním prodejcům. A pak? Pak jsou to prohlídky nemovitostí, náběrové schůzky, práce v terénu, ale i budování vztahů. To vyrazím s klienty na kávu, na oběd… Každý den pokládám nové základy své budoucnosti.

Jaké jsou výhody práce makléře oproti „klasickému” podnikání?

Dají se vydělat zajímavé peníze. Kromě toho díky práci poznávám spoustu nových lidí. A z některých se stanou moji přátelé. Díky cestám k poptávaným nemovitostem poznávám krásy naší země. A další velký bonus je časová svoboda – denní program si můžu zorganizovat podle svých potřeb.

Co byste popřál a poradil novým makléřům, kteří by jednou chtěli dosáhnout takových úspěchů jako vy?

Aby i přes počáteční neúspěchy vydrželi. Neberte si odmítnutí osobně. I já je stále dostávám. Každý den pracujte na základech, snažte se práci dělat s láskou a zajímejte se o potřeby klientů. Pak se vám práce makléře odmění penězi, novými přáteli, časovou volností i dobrým pocitem, že jste pomohli spoustě lidem.