RE/MAX

Kristýna Řezáčová

„Makléřkou jsem se stala díky hodinám spinningu.”

Jednačtyřicetiletá Kristýna je původně grafička a pracovala v nakladatelství, které se zaměřovalo na lékařskou tématiku. Kromě toho dělala instruktorku spinningu a právě na spinningu dostala nabídku, která jí změnila život. Dnes patří k makléřské špičce nejen v RE/MAX, ale v celém oboru. A svůj život by podle svých slov za nic nevyměnila.

Kristýno, vy jste se k povolání makléře dostala poměrně netradičně. Jak?

Pracovala jsem jako instruktorka spinningu a na moje hodiny pravidelně chodil i Jaroslav Nedvěd, majitel realitní kanceláře. Ten ve mně z nějakého důvodu viděl potenciál a půl roku mě přesvědčoval, že se na práci realitního makléře hodím. Nějaký čas jsem odolávala a říkala si, že je to celé nesmysl. Vždyť jsem neměla žádné zkušenosti a vůbec nic jsem nevěděla.

Přejít od spinningu k realitám, to chtělo pořádný kus odvahy. Přemýšlela jste už předtím o vlastním podnikání?

Nepřemýšlela a neměla jsem žádné ambice jít tímto směrem. A pak jsem si řekla, proč to nezkusit. Byla to výzva a já jsem člověk, který chce dát příležitost všemu, co mu přijde do cesty.

Jaké to je úplně změnit obor a stát se z trenérky se zavedenou klientelou podnikatelkou v neznámém oboru?

První dny a týdny byly plné nejistoty, ale řekla jsem si, že tomu dám tři měsíce šanci a budu dělat všechno, co mi kolegové doporučí. Zakázala jsem si stresovat se výsledky, protože ty se nedostaví hned. A tak jsem začala tvrdě pracovat, bez ohledu na momentální výdělek.

První měsíce bývají krušné. Pokud vím, tak vy jste je ale zvládla s přehledem…

Překvapilo mě to, ale vlastně už třetí měsíc mi vynahradil všechno, co jsem do té doby investovala. Nejen, že jsem začala vydělávat víc peněz než kdy dřív, ale zjistila jsem, že mě právě tahle práce naplňuje a baví. Překonala jsem počáteční nejistoty a díky svému nasazení jsem se rychle posunula dál. Do světa svobody, časové volnosti a naprosté finanční nezávislosti.

Jak vypadá dnes váš běžný den? Dá se skloubit práce makléře s rodinou?

Každý den je jiný, některý je náročný víc, jiný méně. Vždycky se ale držím několika pravidel. Tím hlavním je pamatovat si vše, co jsem slíbila, a to dodržet. A je jedno, jestli se to týká práce, rodiny, nebo přátel. Časem zjistíte, že všechno souvisí se vším.

Pracuji od rána do odpoledne. To vyřizuji schůzky, jednání, prohlídky, ale i focení nových nemovitostí. Odpoledne jsem tu pro své děti, věnuju se svým zájmům a koníčkům. A večery pak často trávím vyřizováním e-mailů a sjednáváním dalších obchodů.

Nevadí vám obětovat večery práci?

Ne, nevadí. Do noci pracuju často – ale to proto, že mě to naplňuje. Někdo večer sleduje televizi nebo nedělá nic. A není na tom nic špatného. Ale mě to nenaplňuje. A svou práci vnímám jako zábavu.

Práce makléře ale není jen o sezení u počítače. Co vám osobně na ní přijde nejzajímavější?

Je to hodně o životních příbězích lidí. Musíte jim naslouchat a řešit s nimi nejen prodej nemovitosti, ale často i důvody, proč ji prodávají. Baví mě být pro klienty nejen makléřem, ale i člověkem, kterému můžou věřit. Z mých klientů se pak často stávají přátelé, se kterými i dál zůstávám v kontaktu. Pokud to člověk myslí s touto prací vážně, a podle toho se i chová, lidé si to mezi sebou řeknou a doporučí ho dál

Dobrá reference je nejlepší reklama. A tuším, že u makléřů to platí dvojnásob, že?

Stoprocentně a vím to z vlastní zkušenosti. Kdysi se mi ozval pán, který potřeboval pronajmout byt v rámci malého bytového komplexu. Byt jsem nejen pronajala, ale v době jeho pobytu v zahraničí řešila s novými nájemníky i všechny běžné věci. A protože jsem tam jezdila často, všimla si mě majitelka dalšího bytu a poprosila mě o jeho prodej. Za pár měsíců jsem jí pomáhala i s prodejem pozemku a zároveň realizovala prodej už třetího bytu v komplexu. A přitom to všechno začalo jedním podnájmem. Se všemi mám dobré vztahy a vím, že když bude kdokoli z nich potřebovat, obrátí se znovu na mě.

Kdybyste měla na závěr zmínit jednu věc, kterou byste doporučila nováčkům…

Všem začínajícím makléřům doporučuji jediné: Pracujte poctivě a svědomitě, nikdy neslibujte to, co nemůžete dodržet a vždy dodržte to, co jste slíbili!