offers in other languages

MENU ZAVŘÍT
23. dubna 2021

Stěhování na venkov láká.

Každý třetí člověk přemýšlí nad stěhováním, táhne venkovské prostředí

Mezi hlavní hybatele realitního trhu po celém světě patřil v posledním roce Covid-19. Až na druhém místě se objevuje dostupnost bydlení, která se mění v závislosti na rostoucích cenách nemovitostí. Podle evropského průzkumu společnosti RE/MAX, každý třetí člověk v posledním roce zvažoval přestěhování.

Důvěru v nemovitosti na evropském trhu má 59 % dotázaných. Výsledky svědčí o tom, že nemovitosti i podle veřejnosti stále patří k bezpečným investicím, které zvládnou i krizi. Poslední rok ukázal, že v českém prostředí je tento poměr ještě vyšší. Zájem o koupi nemovitosti čistě na investici se totiž zvýšil. „Investiční nemovitosti byly pro řadu domácností zajímavé vždy. Ale v posledním roce jsme se mnohem častěji setkávali s lidmi, kteří měli něco našetřeno a zvažovali nákup investiční nemovitosti na maximální hypotéku,“ říká Jan Zachystal z RE/MAX Alfa.  Ostatně i z evropského průzkumu vyplynulo, že nad nákupem či prodejem nemovitosti aktuálně přemýšlí 40 % Evropanů.

 Venkovské prostředí

Venkovské prostředí táhne

Z výsledků průzkumu je také patrné, že koronavirus Evropany neodradil ani od příležitosti přestěhovat se. Od loňského března zvažovalo tuto možnost 30 % dotázaných, přičemž venkovské prostředí by pro svůj nový domov upřednostnilo 37 % lidí. V Česku je opět situace ještě výraznější. Nejde ani tak o zájem přestěhovat se na trvalo, ale pořídit si takzvaně druhý domov. Zájem o rekreační objekt – chatu nebo chalupu – mělo o čtvrtinu více lidí než v minulých letech. „Máme případy, kdy se nemovitost dostala do nabídky v úterý a o víkendu, po celkem 18 prohlídkách, byla rezervovaná. Zájem o rekreační objekty je poslední rok extrémní,“ říká Jan Kratochvíl z RE/MAX G8.

Jaká bude budoucnost?

V roce 2021 budou podle RE/MAX Europe nakupovat zejména ti, kteří hledají svoje první bydlení. Investiční záměr se tak pomalu začne vracet opět zpět do původních hodnot.

Ceny nemovitostí nadále porostou, a to i navzdory současné situaci. Záležet bude samozřejmě na vývoji úrokových sazeb, které již začínají růst a také na tom, jak s novými pravomocemi naloží ČNB. „Očekáváme pokračující mírné zvyšování nákladů na hypotéky, a to po celé první pololetí letošního roku. Zároveň nelze vyloučit, že se ČNB vrátí k opatření maximálního omezení výše hypotéky, a to maximálně na 80 % hodnoty kupované nemovitosti. Ostatně toto před vypuknutím pandemie platilo a zrušení doporučení ze strany národní banky bylo avizováno jako dočasné řešení,“ říká Martin Širanec z RX Finance.

Podobně uvažují i ostatní kolegové v síti RE/MAX v rámci celé Evropy. Jak vyšlo z průzkumu, během zbytku letošního roku evropští franšízanti z RE/MAX očekávají, že trh s nemovitostmi ještě zažije silný nárůst cen.

Pokud zvažujete stěhování nebo vás láká pořízení chaty či chalupy někde mimo město, určitě se podívejte do naší aktuální nabídky: https://1url.cz/RKJog Případně můžete rovnou kontaktovat naše profesionální realitní makléře, kteří Vám s hledáním rádi pomohou: https://www.remax-czech.cz/reality/makleri/