Translate with 
MENU ZAVŘÍT
2. srpna 2022

Co je a k čemu potřebujete průkaz o energetické náročnosti stavby

Kupujete si nebo pronajímáte byt? Nechte si předložit průkaz o energetické náročnosti budov ze kterého zjistíte, jak je budova hospodárná. Podle energetické náročnosti se rozhodnete, zda se vám dům a náklady na jeho provoz vůbec vyplatí a lépe odhadnete budoucí náklady na provoz či nutné investice do rekonstrukce. Je totiž rozdíl, jestli si koupíte zateplený, nízkoenergetický dům s úsporným provozem nebo budete topit pánubohu do oken, protože vám do domu všude potáhne.

Třídy energetické náročnosti

Podle jasně stanovených kritérií jsou budovy zařazeni do jedné ze sedmi tříd energetické náročnosti, které se označují písmeny A-G:

  1. A mimořádně úsporné,
  2. B velmi úsporná,
  3. C úsporná,
  4. D méně úsporná,
  5. E nehospodárná,
  6. F velmi nehospodárná,
  7. G mimořádně nehospodárná.

Podle čeho se energetická náročnost domu určuje

Kritériem je spotřeba energií domě. Nezapočítává se však do něj spotřeba elektrické energie na běžný provoz domácích elektrospotřebičů. Důležité jsou informace ohledně topení, zjišťuje se způsob ohřevu vodu, větrání v budově, osvětlení, klimatizace.

Kdy budete průkaz o energetické náročnosti stavby potřebovat?

  • Před zahájením stavby

Bez průkazu nedostanete stavební povolení. Doklad si musíte vyřídit ještě před zahájením stavby.  

  • Při rekonstrukci

Pokud se chystáte opravovat dům nebo plánujete rozsáhlejší úpravy bytu v rozsahu větším než 25 % celkové plochy obvodového pláště budovy, což může nastat třeba při výměně oken.

  • Při prodeji a pronájmu

Průkaz energetické náročnosti budete potřebovat vždy, když se rozhodnete prodat či pronajmout svůj byt nebo dům.  Při prodeji jednoho bytu v domě se posuzuje energetická náročnost celého domu, ne jedné bytové jednotky. To stejné platí i při pronájmu. Ať už je to pronájem družstevního bytu nebo kanceláře.

Pokuty

Prodávat ani pronajímat bez energetického průkazu se vám příliš nevyplatí. Pokud porušíte zákonnou povinnost hrozí vám několikatisícové sankce: majitelům rodinných domů a bytů 50 000 Kč, majitelé bytových domů či společenství vlastníků bytových jednotek mohou zaplatit pokutu až 200 000 Kč.

Kdo zajišťuje vystavení průkazu PENB?

Vystavení průkazu musí zajistit vlastník budovy nebo společenství vlastníků jednotek. Vyhotovují ho pouze autorizovaní specialisté, kteří jsou v evidenci Ministerstva průmyslu a obchodu. Cena za vyhotovení průkazu se pohybuje od 2500 Kč do 7000 Kč u rodinného domu. U bytového domu se částka může vyšplhat na 15 000 Kč. Je platný 10 let. Pokud však provede větší rekonstrukci, změníte způsob vytápění, chlazení nebo ohřevu teplé vody, je potřeba si vyřídit nový průkaz.

Kdy průkaz o energetické náročnosti nepotřebujete?

Průkaz o energetické náročnosti nepotřebuje prodejce ani pronajímatel u níže uvedených nemovitostí:

  • menší budovy do 50 m2;
  • domy postavené před rokem 1947, které neprošly větší rekonstrukcí;
  • přechodně používané rekreační objekty, chaty, chalupy a jiné nemovitosti;
  • církevní objekty a kulturní památky;
  • výrobní haly, zemědělské budovy a dílny se spotřebou do 700 GJ ročně.