offers in other languages

MENU ZAVŘÍT
18. dubna 2017

Jak udržet řezané květiny fit

Není asi nic jiného, co dokáže rázem změnit atmosféru bytu tak, jako je váza plná květin. Zvlášť teď, s příchodem jara, máme tu nejšiřší škálu možností, jak s jednotlivými místnostmi našeho bytu kouzlit skoro bez námahy a bez vybírání nejrůznějších dekorací.   S květinami je to ale ošemetné - spolu s jejich nákupem si s sebou odnesete i vidinu blížícího se termínu jejich odchodu. Zjistili jsme ale, že zdaleka ne všichni milovníci řezaných květin si osvojili základní pravidla, jak s nimi zacházet tak, aby dělaly radost déle, než na nejnutnější dobu. Jaké jsou hlavní zásady, které se vyplatí znát?

RE/MAX blog - jak prodloužit životnost květinám

Prodlužte životnost květin ve váze.

  1. Vždycky si vybírejte květiny, jejichž hlavičky ještě nejsou zcela otevřené. Platí to například u tuilpánů, ale i lilí či růží. Nevadí ani, pokud jsou stále částečně zelené.
  2. Nechoďte s nimi moc daleko, z obchodu je doneste co nejrychleji domů. Tak seřízněte stonky o cca 1,5 cm a zešikma. Tím květině dáte možnost pořádně se napít.
  3. Odtrhněte všechny nadbytečné listy (platí zejména pro růže či chryzantémy, které jich mají dost, ale i pro tulipány). Stonky by měly být obnažené do výšky aspoň 10 - 15 cm, ve váze by jich mělo být co nejmíň tak, aby ve vodě nehnily a neznečišťovaly ji.
  4. Nachystejte si čistou vázu a rozmíchejte v ní výživu. Naplňte ji čerstvou, mírně odstátou a vlažnou vodou. U růží například až po hlavičky a u tulipánů do třech čtvrtin stonku. Květiny potřebují ve většině případů pít, co hrdlo ráčí. Ve vodě dobře rozmíchejte výživu.
  5. Vodu měňte aspoň každý druhý den a pozorujte stonky. Vyplatí se je občas znovu mírně seříznout. Snažte se, aby se kolem nich nikdy netvořil slizovitý povlak. To znamená, že je stonek obalený bakteriemi, které mu brání v přísunu vody.
  6. Do čerstvé vody můžete místo výživy přidat i několik pomocníků v domácnosti. Vyzkoušeli jsme to za vás a přestože to zní jako vtip, pomáhají. Může to být například lžička cukru nebo aspirin (je totiž antibakteriální), dokonce i menší panák vodky. Pokud jde o tulipány, velmi dobře na ně působí měď. Hledejte doma tedy jakýkoliv eurocent :).
  7. Postavte je na místo, na které nesvítí přímé slunce a kde na ně nebude foukat. Řezané květiny mají nejraději chladnější prostory. Mísu s ovocem i cigaretu od nich ale dejte dál, etylen v nich obsažený totiž urychluje dozrávání.