Translate with 
MENU ZAVŘÍT
30. května 2019

Místo rychlého zisku půl roku starostí

Prodávat nebo prodat nemovitost je rozdíl. Jak poznali manželé Vyhnalovi, i v době vysoké poptávky se prodej domu na vlastní pěst může změnit na noční můru.

Manželé Vyhnalovi dospěli k tomu, že je jim jejich dům velký a chtěli se přemístit do menšího bytu. Zbylé prostředky z prodeje domu plánovali využít k cestování. Děti se odstěhovaly za svými partnery a dispozice domu navíc neodpovídala požadavkům starších lidí. Pan Vyhnal se s ohledem na to, že je v důchodu a “může vše zařídit“ rozhodnul, že dům prodají sami. Přece nebudou platit provizi, když si vše zajistí sami. Bohužel již v prvním kroku, tedy při stanovení prodejní ceny – udělali fatální chybu. Cenu své nemovitosti odhadli pocitově, bez relevantního argumentu a bez toho, aby si zjistili cenu podobných nemovitostí v okolí. Další chybou byla inzerce. I když se nakonec rozhodli zaplatit si inzerci na realitním serveru, nafotili si dům sami bez jakékoli přípravy, takže fotografie jejich domu, byť pečlivě udržovanému, příliš nepřidaly.

Prodat nemovitost za tu nejlepší cenu se bez zkušeností většinou nepovede. Je lepší obrátit se na certifikované realitní makléře RE/MAX.

Výsledkem jejich snažení bylo, že v průběhu následujících dvou měsíců se na inzerát neozval ani jeden zájemce a Vyhnalovi byli nuceni slevit ze svých požadavků. Jejich nemovitost se ale již tou dobou stala v rámci nabídky „ležákem“ a sleva nebyla pro potenciálního zájemce zajímavá. Po půl roce snažení Vyhnalům došla trpělivost a obrátili se na realitní kancelář RE/MAX, kde jim makléř na základě cenové mapy vysvětlil, že si za svou nemovitost žádali zhruba o třetinu více než jaká je její reálná hodnota. Zároveň ale slíbil, že dokáže najít ty správné kupující a nabídnout takovou cenu, která bude výhodná pro obě strany, což se mu také během následujících tří týdnů podařilo a Vyhnalovi se mohli přestěhovat do nového bytu. 

Koupit či prodat byt není vůbec jednoduchá záležitost. Realitní makléř zná trh a dokáže poradit s cenou. Má ale také nástroje, jak prodat nemovitost výhodněji. Navíc pomůže i s právními službami jako je kupní smlouva, smlouva o advokátní úschově, ověření podpisů, podání smluv na katastr nemovitostí a další. Majitel nebo kupující se tak nemusí obávat, že by se něco pokazilo a například v důsledku utajeného věcného břemena z prodeje sešlo. Pamatujte na to, že zájemci při rozhodování dají částečně také na pocit a první dojem. A na ten máte jen jeden pokus.

Realitnímu makléři sice zaplatíte za obchod provizí, ale zároveň ušetříte. Vložení inzerátu do internetové nabídky, jeho zviditelnění či služby právníka, který prodej nebo nákup smluvně ošetří, úschova peněz, která je potřeba při transakci za kupovanou nemovitost, profesionální prezentace, nafocení, případně video prohlídka – to vše něco stojí. Na peníze pak ani nelze převést čas, který strávíte vyřizováním prohlídek a domlouváním se s potenciálními zájemci. Přenechte tyto starosti odborníkům!