Translate with 
MENU ZAVŘÍT
2. června 2017

Průkaz energetické náročnosti budovy (PENB)

Každý desátý průkaz energetické náročnosti budovy (PENB) bude podroben kontrole

Ministerstvo průmyslu a obchodu zcela otočilo svůj dosavadní postoj k energetickým průkazům. Zatímco minulá vláda slibovala jejich zrušení, současné plány naznačují spíše opačný přístup. Zvýší se počet kontrol a plánovaná novela zákona také umožní revidovat kvalitu vystavených průkazů. Ministerstvo průmyslu a obchodu plánuje zpřísnit kontroly energetických průkazů budov. Státní energetická inspekce, která dohlíží na dodržování povinnosti, byla dlouho benevolentní a kontroly zahájila až v posledním čtvrtletí loňského roku. Dosud tak stihla řádově jen desítky kontrol. Přesto se objevují první hrozby pokut i pro fyzické osoby.

Chystá se novela zákona o hospodaření s energií.

Podle plánů ministerstva by se nově měla kontrolovat nejméně jedna desetina všech vydaných průkazů. V rámci prověrek už také nebude stačit pouze kontrola existence průkazu, ale inspektoři se zaměří i na ověření vstupních údajů o budově a porovnání s výsledky uvedenými v průkazu. Současné vedení ministerstva průmyslu a obchodu také dokončilo návrh novely zákona, která má státu dát silnější nástroje při kontrolách PENB. Chystaná novela mimo jiné stanoví, že energetičtí specialisté musí evidovat všechny průkazy ve společné databázi. Informace o prodejích či pronájmech budou muset podle novely poskytnout státu také realitní kanceláře. Ty tak nebudou muset činit automaticky u všech transakcí, ale pouze na vyžádání inspektorů. Vzniká tak však tlak na prodejce i majitele nemovitostí.

O PENB

Průkaz energetické náročnosti si musí podle zákona nechat zpracovat každý, kdo staví nový rodinný dům či byt, prodává starší rodinný dům či byt nebo kdo je nově pronajímá. Výjimkou jsou družstevní byty. Za chybějící průkaz hrozí pokuta od 50 do 100 tisíc korun. Více informací o průkazu energetické náročnosti budovy najdete na našich stránkách.

Celý zdroj této tiskové zprávy je ke zhlédnutí zde