Translate with 
MENU ZAVŘÍT
6. června 2019

Žhavé téma: úschova kupní ceny

Kupujete nebo prodáváte svůj dům či byt? Jakým způsobem zabezpečíte finanční prostředky do doby, než bude nemovitost převedena na katastru? A má to vůbec cenu? Mnoho kupujících je rádo, že našli svoji vysněnou nemovitost a úschovu kupní ceny příliš neřeší. Podstupují tak obrovské riziko, že o své často celoživotní úspory přijdou.

Při koupi nemovitosti, v době, kdy dochází k převodu na nového vlastníka, je třeba vhodně zabezpečit úschovu kupní ceny. Nikdo nechce riskovat, že převede peníze a pak teprve bude čekat na zápis do katastru. Obecná lhůta je přitom dvacet dní, v případě komplikací se ale převod nemovitosti může protáhnout. A platí to i naopak, prodávající nebude převádět vlastnická práva, dokud nebude mít jistotu, že dostane zaplaceno. Tak vzniká patová situace, ve které je využití třetí strany řešením, které odstraní oboustrannou nedůvěru. Jenže vybrat správné řešení při hledání úschovy nemusí být úplně jednoduché. Výjimečné nejsou případy, kdy zájemci poslali majiteli celou kupní cenu přímo na účet v dobré víře, že na ně nemovitost v domluveném termínu převede.

Nabízí se více možností, jak převod uskutečnit:

Úschova u bankyje jistě bezpečnější než v předchozím případě. Může být ale také neúměrně drahá a tyto služby nabízí jen omezený počet bank.

Úschova u notáře či advokátaje celosvětově velmi využívána. Pokud jsou navíc přijata dodatečná bezpečnostní opatření, pak jde o velmi bezpečný a současně levný způsob úschovy peněz. Taková opatření používá například realitní síť RE/MAX. Úschova je navíc zabezpečena trojitou kontrolu výplaty jakékoli částky, vyšším počtem autorizovaných osob a používáním jedinečných účtů pro každou transakci. Díky tomu jde o cenově příznivou a přitom velmi bezpečnou úschovu. 

Úschova přímo na účtech realitní kanceláře– jde o velmi rizikovou variantu úschovy. Hrozí, že pokud někdo podá na realitní kancelář exekuci kvůli byť jen minimálnímu dluhu, peníze zůstanou zablokované, dokud se situace nevyřeší. Dalším problémem je, že peníze jsou často složeny na běžném účtu realitní kanceláře a mohou tak být zneužity pro jiné účely. Vymahatelnost uložených peněz je v případě tohoto postupu nízká až nulová. Připravovaný realitní zákon, který bude upravovat podnikání realitních makléřů, už takové úschovy nedoporučuje, protože je u nich vysoké bezpečnostní riziko.

 Úschova kupní ceny

Pečlivě volte realitní kancelář, se kterou spolupracujete. Ověřujte si reference a předchozí zkušenosti s kanceláří. Realitní kancelář by vám měla dát vždy na výběr, jakou formu úschovy chcete zvolit. Zpravidla dostanete nabídku na některý z typů úschovy, kterou má realitní kancelář dlouhodobě vyzkoušenou. Pokud ale upřednostňujete jiný způsob, jde o vaše výsostné právo. Pozor si dávejte především na to, aby peníze byly na speciálním účtu, se kterým nemůže kdokoli svévolně nakládat. Například realitní síť RE/MAX dlouhodobě používá pro úschovu kupní ceny svých klientů výhradně prověřené advokátní úschovy. Navíc má zavedený vlastní systém opatření jako jsou oddělené účty, vícenásobné potvrzení výplaty prostředků a další.

Nákup nové nemovitosti většina lidí podstupuje jednou, dvakrát za život. Byla by škoda připravit se o celoživotní finance jen kvůli tomu, že jste chtěli ušetřit několik stokorun na úschově.