Translate with 
MENU ZAVŘÍT

Kupuji novostavbu

Jaké triky zkouší developeři?

Většina velkých, stabilních developerských společností se chová ke svým zákazníkům korektně a vstřícně. Většinou můžete zjistit jisté rozdíly mezi nejnižší cenou nabízenou v letáku a cenou nemovitosti, kterou nakonec chcete koupit. Někteří developeři mají odlišné ceny za m2, například za bytovou jednotku v přízemí nebo v patře, s okny na severní nebo jižní stranu. Je také dobré si uvědomit, že cena za m2 od …… může znamenat cenu za m2 největšího bytu v objektu a ne menšího bytu, který si chcete pořídit.

Co si ohlídat při koupi bytu na papíře?

Prověřte si finanční stabilitu developerské společnosti, jakou má historii, které výstavby úspěšně realizovala, a osobně si prověřte reference. Každý developer v dnešní době musí mít určité procento předprodanosti a vlastní kapitál. Buďte opatrní zejména u malých společností, které mohou z vašich peněz financovat průběžnou výstavbu daleko před vlastním dokončením stavby. Pokud se nejedná opravdu o výjimečnou nemovitost na lukrativním místě, není v dnešní době potřeba kupovat nemovitosti na papíře, protože zkolaudovaných nemovitostí je na dnešním trhu dostatek.

A co při přebírání bytu?

Velmi pečlivě zkontrolujte všechny detaily předávaného bytu. Pokud můžete, vezměte si s sebou například svého známého, který je stavařem a který může vidět věci, kterých si nemusíte všimnout. Výhodou nových nemovitostí je záruka, kterou na provedené dílo ze zákona máte.

Jak postupovat po koupi bytu, pokud zjistím nějakou nesrovnalost se smlouvou, nebo technický či jiný nedostatek bytu?

Všechno pečlivě písemně zapište do předávacího protokolu. Pokud zjistíte nesrovnalosti se smlouvou, případně jiné nedostatky, vyzvěte stavebníka k nápravě zjištěného stavu a trvejte na termínu realizace. Smlouvy si nechte zkontrolovat právníkem a vysvětlit, co budete podepisovat.