Ideální bydlení: samostatný dům do 3 milionů

Z průzkumu uskutečněného exkluzivně pro realitní síť RE/MAX vyplývá, že snem většiny Čechů je bydlení ve vlastním domě se zahradou. Jako ideální lokalita suverénně vede menší město před velkou aglomerací. Maximální cena, jakou jsme ochotni zaplatit za bydlení snů představuje pro většinu lidí tři miliony korun.

Zatímco většina Čechů bydlí v bytě, sní o pořízení samostatného domu. Ve výzkumu zpracovaném exkluzivně pro realitní síť RE/MAX 70 procent dotazovaných uvedlo, že preferují bydlení v domě se zahradou. Pouze 17 procent obyvatel touží bydlet v řadovém domku a jen 12 procent dotázaných upřednostňuje byt. Přitom větší preference po bytu vykazují mladší lidé (do 26 let) a pak skupina nad 55 let. „Lidé ve středním věku uvažují o domě se zahradou zejména kvůli dětem. Nejčastěji hledají pozemky kolem 1.000 metrů čtverečních, které do budoucna umožní vystavět venkovní posezení, bazén či pár záhonků pro pěstování zeleniny a ovoce,“ popisuje Pavel Hassman z RE/MAX 4You.

Bydlet na vesnici chceme, starat se už méně

Překvapivé jsou odpovědi ohledně bydlení ve městě. To sice v preferencích většiny dotazovaných drtivě převažuje, nicméně pouze 14 procent z nich preferuje život ve velké aglomeraci. Naopak polovina dotázaných by ráda žila v menším městě a současně v kontaktu s přírodou. Téměř třetina by si pak dokázala představit život na menší vesnici. „Bydlení na venkově je v podstatě nový trend. Lidé nemají problém s dojížděním do města, pokud je v blízkosti a dopravně obslužné. Vesnice ale nabízí mnohem větší pozemky a přirozeně výrazně nižší ceny nemovitostí, což je častý důvod pro takovou volbu,“ říká Pavel Hassman z RE/MAX.
S bydlením v domě na vesnici jsou však spojeny i manuální práce na domu. Přitom pouze 7 % dotazovaných je ochotných si svoji budoucí vysněnou nemovitost rekonstruovat. Naopak drtivá většina účastníků průzkumu preferuje novostavbu či nemovitost v dobrém stavu. Drobné opravy nejsou podle respondentů na překážku, zásadní rekonstrukci se ale chceme vyhnout.

Maximálně tři miliony

Za vysněné bydlení jsme nejčastěji ochotni utratit okolo tří milionů korun. Výjimku ale tvoří mladší věková skupina. Až třetina oslovených do 35 let si dovede představit, že za budoucí dům utratí až pět milionů. Vyšší částku by zvážilo už jen jedno procento oslovených. Nevíce jsou ochotni utratit Pražané (pětina oslovených by zaplatila do pěti milionů korun) a lidé z Plzeňského kraje (15 % oslovených by dalo do pěti milionů), naopak lidé z Karlovarského, Ústeckého a Zlínského kraje jsou v nejvíce případech ochotni utratit maximálně milion.

Kontakt pro média:

Tomáš Hejda
+420 737 206 845
tomas@prmollo.cz

O společnosti RE/MAX:

Společnost RE/MAX působí na českém trhu od roku 2005. Disponuje 109 otevřenými kancelářemi s téměř 1 200 makléři, v nabídce má v průměru 12 000 unikátních nemovitostí. Na slovenském trhu disponuje realitní síť 45 otevřenými kancelářemi ve kterých pracuje 280 realitních makléřů. Od roku 2015 je RE/MAX členem ARK ČR.
Společnost RE/MAX byla založena roku 1973 v americkém Denveru a dnes je leaderem na světovém trhu s nemovitostmi. Pracuje formou franšízingu. Společnost RE/MAX má 6299 kanceláří, právně a finančně nezávislých subjektů situovaných v 90 zemích světa. RE/MAX je zkratkou pro Real Estate Maximum a vyjadřuje tak hlavní moto společnosti – maximální služby pro majitele realitních kanceláří, realitní makléře a zákazníky.